10.12.2015 г., в навечерието на 110 годишнината на училището, официално беше открит първият в страната музей "История на образованието на зрително затруднените в България". Музеят се намира в сградата на училището. Първи прага му прекрачиха двама бивши директори на СОУ "Проф. д-р Иван Шишманов" - Елка Маринова (до 1980 г.) и Петър Петров (до 2011 г.), следвани от проф. Владимир Радулов - бивш възпитаник на училището и директора Жулиета Петкова. Професор Радулов подари на музея своята нова книга "История на учебното дело на зрително затруднените в България".

20.04.2017 г. В Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. Д-р Иван Шишманов", гостува г-н Едгар Прека, съпруг на Нейно Превъзходителство Мари-Луиз Колейро Прека, президент на Република Малта. Проявата се организира от Държавния културен институт, в партньорство с посланика на Малта за България и Румъния - проф. Лино Бианко, и със съдействието на Община Варна. Събитието е част от съвместните културни събития в Малта и България по повод малтийското председателство на Съвета на ЕС.

18 май 2018 г. За първа година се включихме в Нощта на музеите.

2023 г. КОПИЯ НА 9 ЕКСПОНАТА ОТ ЕКСПОЗИЦИЯТА НА РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ- ВАРНА

Нашият музей се сдоби с девет копия на най-атрактивните и популярни артефакти от Регионален Исторически Музей – Варна за незрящи посетители. Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Община Варна чрез Фонд Култура.

С тази инициатива се цели хората в неравностойно положение, да бъдат приобщени към социалния и културния живот в града, като им се предостави възможност да се докоснат и усетят красотата на изумителните артефакти от колекцията на РИМ – Варна и да получат достъп до богатството на културното ни наследство. Проектът се посвещава на 50-годишнината от откриването на Варненския халколитен некропол.

Изработката на артефактите е осъществена под ръководството на известния варненски скулптор Живко Дончев, който има опит в реализирането на проекти за незрящи, включващи изработването на копия на обекти и пояснения с брайлов текст за тях. Пояснителният текст за всяка творба на български и на английски език беше подготвен от специалистите от РИМ – Варна и беше преведен на брайл от Геновева Зашева.